DVT ÇALIŞMA METODOLOJİSİ

 

Grup Eğitimleri

Dynamic VingTshun grup eğitimleri, bireysel eğitim yöntemlerini içeren birbirini izleyen sınıflardan oluşur. Her yaştaki kadın ve erkekler rahat bir ortamda, Sifu Tassos ve/veya eğitmenlerinin yönetiminde, derecelerine uygun çalışma yaparlar.

Eğitimler savunma ve sağlık yönleriyle birlikte bireysel ve bütünsel bir kavram içerisinde gerçekleşir.

Öğrenciler, eğitimlerde ücretsiz olarak DVT-dövüş sanatları ile iyi bir bakış açısı kazanırlar.

DVT eğitimin amacı acı çektirmek ya da rekor kırmak değildir. Eğlencelidir ve kısa bir süre içerisinde etkili olarak kendinizi savunabilmenizi amaçlar. Zinde kalmanızı, rahat olmanızı sağlar ve kendinize güveninizi arttırır.

 

Kadınlar İçin Gruplar

Günümüzde kadınlar önceki yıllara göre kendilerini daha fazla savunmak durumundadırlar. Bu günlük yaşamla verdikleri mücadele ve oluşabilecek fiziksel saldırılar arasında değişmektedir. Kadınların kısa bir sürede kendilerini savunmayı öğrenmeleri için Dynamic VingTshun (DVT) doğru yoldur. Eğitimlerde kazanılan başarı hissi gündelik hayattaki durumları etkileyen, istikrarlı bir özgüven ortamı oluşturmada yardımcı olacaktır.

 

Özel Dersler

Hızlı bir ilerleme istiyorsanız ya da başarısız olduğunuz konuları çalışmak istiyorsanız, Sifu Tassos veya eğitmenleri aracılığı ile özel derslere başlayabilirsiniz.

Az zamanı olan ya da uzakta yaşayan kişilerin birebir ders almaları daha mantıklı olacaktır.

 

Güvenlik hizmetleri için özel seminerler

 

Küçük gruplar

 

DVT Silah Dövüşü

DVT Silah Dövüşü; silahlı ya da silahsız olarak da kullanılan orijinal VingTshun tekniklerine dayanır.

Genelde bu teknikler ‘Biu Tze’ yani 3. Form’dur. Silah olarak sopa, tonfa veya bıçak kullanılır.

Herşeyden önce silahlarla çalışmak öğrenciye deneyim kazandırır ve kaygıları azaltır.

 

“Yalnızca silahların kullanımını bilen kişi, olası bir saldırıda soğukkanlı kalır.”

 

Dai-Sifu Tassos sistemi; DVT yüksek derecelere uzun sopa ve çift bıçak teknikleri ile geleneksel silah dövüşünü göstermektedir.

 

 

Seminerler

Düzenli aralıklarla uzmanlaşma ve sınav amaçlı eğitim kursları düzenlenmektedir. Tüm kurslar bizzat Dai-Sifu Tassos veya atadığı eğitmenleri tarafından yönetilir. IDVTA üyesi olmakla, hangi ülkede olursa olsun tüm kurslara katılma hakkına sahip olursunuz. Seminer duyurusu baş eğitmen ya da IDVTA yönetimi tarafından yapılır.

 

Seminer Süreci

DVT öğrencisi, eğitim programını başarıyla bitirdikten sonra, bir bitirme sınavına katılması zorunludur. Single grade – tek derecelerin başarılı olması için bu “kalite kontrol” çok önemlidir.

Aksi halde bir hata olması durumunda, hareketin içselleştirilmesinden sonra bu hatanın düzeltilmesi  çok daha zor hale gelir.

DVT eğitim kurslarındaki sınavlarda stres ve kaygı yoktur. Sınav 5 – 7 saat süren, çok yoğun bir eğitim ile yapılır. Doğal olarak aralar verilir. Tüm bu süre boyunca Dai-Sifu Tassos öğrencilerin beceri seviyelerine bakar. Altyapı ve uyumu gözden geçirir ve açıklar.

 

Eğitici Seminerleri

Bu kurslar eğiticiler ve öğretmenler için düzenlenir. “Öğretmeyi öğrenmek” ve sürekli, tutarlı kalite standartları aktarılır.

 

Silah Seminerleri

Bu kurslarda ön planda silaha karşı ve silahla dövüşülür. Silah olarak; bıçak, sopa, tonfa, tabanca, uzun sopa, çift bıçak ve günlük hayatta silah olarak kullanılacak öğeler kullanılır. Asıl amaç silahların kullanımı ve etkinliğinin öğrenilmesidir. “Böylelikle silahla saldırı korkusu azalır.”

 

Neden DVT?

Maalesef hergün şiddetle ilgili haberler duyuyoruz. Hepimiz şiddetin birer kurbanı olmayacağımızı umuyoruz ama bunun garantisi var mı? Genellikle şiddet, barışçıl ve hatta zayıf insanlara yönelik gerçekleşmektedir. Genelde neyle karışılacaklarını bilmeyen, hazırlıksız kişiler kaygılı olurlar.

 

Dynamic VingTshun (DVT) güvenlik sunuyor!

DVT’nin yardımıyla kısa sürede kendinizi ve diğerlerini koruyabileceksiniz. “Kendimi koruyabilirim” farkındalığı özgüveninizi arttıracaktır.

 

Taviz vermeden kendini savunma!

Bize göre, saldırıyı oluşmadan engellemek; kendinizi doğru bir şekilde savunmak demektir. Fiziksel güç, esneklik ya da artistik becerilerin konu ile alakası yoktur.

 

Tesadüf yoktur!

Dynamic VingTshun hiçbirşeyin şansa bırakılmadığı mantıksal olarak  ayrıntılandırılmış bir dövüş stilidir. Çok sayıda farklı teknik vardır ancak “dört prensip” ve “dört güç kuralı” tüm uygulamalara yansıtılır.

 

- DVT ne kararlaştırılan kombinasyonlardan ne de çalışılan hareket akışlarından oluşur.

- DVT düşmana göre ayarlanır. Her savunma saldırı gibi özgündür.

- DVT gerçeğe uyarlanmış modern bir stildir. Gerçek kavgalarda işe yarayan teknikler kullanılır.

 

- DVT kısa sürede kendinizi koruyabilir hale getirir. Öğrenciler het türlü tekme ve yumruğa karşı, hızlı bir şekilde en uygun tepkiyi göstermeyi öğrenir. 

 

DVT Derece

 

Dynamic Ving Tshun sistemi eğitim seviyeleri şeklinde düzenlenmiştir. Dereceler; öğrenci derecesi (SG) ile başlar, tekniker derecesi (TG) ve uzman / pratisyen derecesi (PG) ile devam eder.

 

İlk eğitim aşaması 12 programdan oluşur ve her programda belirli bir konu ele alınır. Her yeni öğrenci derecesi bir önceki programı alır ve öğrenci bundan yararlanır. Her öğrenci derecesi düzenli bir eğitimle 3 ayda tamamlanır. Öğrenciler her programı tamamladıklarında sınava girer ve başarılı oldukları taktirde bir üst dereceye geçer. 12. Derecenin ardından öğrenciler aday eğitmen olur.

 

İkinci eğitim aşaması dört tekniker derecesi (1 – 4 TG) ile ilgilidir, eğitmen derecesi olarak adlandırılır. Bu aşamadaki DVT eğitimi çok tehlikeli ve özel bir derecede kontrol, hassasiyet ve sorumluluk isteyen tekniklerden oluşur. Dört seviyeden her birinin anlamı eğiticinin bu teknikleri kavga sırasında uygulayabilmesi demektir.

 

Üçüncü eğitim aşaması uzman ve uygulayıcı yetiştirmek için, toplamda dört uzmanlık derecesi içerir.

 

Bir Dynamic Ving Tshun uzmanının yoğun Chi Sao eğitimi sonucunda yıldırım hızında refleksleri vardır. Aynı zamanda Dynamic Ving Tshun uzmanı diğer tüm dövüşsanatlarının kuram ve kavramlarını bilir. Bu tecrübeyle DVT uzmanı kendi bilgilerini en iyi şekilde kullanarak diğerlerine aktarabilir.